تبلیغات
نماز، ذكر الله - مطالب دی 1390

سر مقاله این هفته

Sample image

چطور نماز از فحشاء و منكرات نهى مى كند؟ در جواب مى گوییم این عمل مخصوصا كه بنده خدا آن را در هر روز پنج بار به جا بیاورد، و همه عمر ادامه دهد، و مخصوصا اگر آن را همه روزه ... ادامه مطلب

به ذکر الله ؛ پایگاه تخصصی نماز خوش آمدید.

والپیپرهایی زیبا از قنوت مقام معظم رهبری (دامت بركاته )

امروز برای شما بزرگواران دو والپیپر زیبا ( تصویر پس زمینه ) از قنوت مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای ( حفظ الله ) آماده شده است كه حتما توصیه می كنم آنها را دانلود نمایید.

برای دانلود این دو عدد والپیپر زیبا فقط كافی است روی هر كدام از تصاویر كوچك زیر كلیك نمایید و منتظر لود كامل آنها بمانید.

در هنگام دانلود، دعا برای سلامتی رهبر معظم انقلاب و تعجیل در ظهور آقا امام زمان را از یاد نبرید.


نوشته شده در شنبه 3 دی 1390 12:33 ق.ظ
ارسال شده در: آلبوم تصاویر نماز ،
دیدگاه ها : نظرات

سفارش امام زمان (ع ) درباره نماز صبح و مغرب

مرحوم كلینى و شیخ طوسى و طبرسى از زهرى  نقل كرده اند كه گفت : مدّتهاى مدید در طلب حضرت مهدى علیه السّلام بودم و در این راه اموال فراوانى (در راه خدا) خرج كردم اما به هدف نرسیدم تا اینكه به خدمت محمّد بن عثمان (1) رسیدم و مدتى در خدمت او بودم تا روزى از او به التماس خواستم كه مرا به خدمت امام زمان علیه السّلام ببرد. محمّد بن عثمان پاسخ منفى داد، ولى در مقابل تضرع بسیار من ، سرانجام لطف كرد و فرمود: فردا اول وقت بیا.


فرداى آن روز، اول وقت به خدمت محمّد بن عثمان رفتم ، دیدم جوانى خوش سیما و خوشبو همراه اوست و به من اشاره كرد كه این است آن كس ‍ كه در طلبش هستى . به خدمت امام زمان علیه السّلام رفتم و آنچه سؤ ال داشتم ، مطرح كردم . ایشان جواب مرا فرمود تا به خانه اى رسیدیم و داخل خانه شد و دیگر حضرتش را ندیدم . در این ملاقات ، ایشان دوبار به من فرمود:
از رحمت خدا بدور است كسى كه نماز صبح را چندان به تاخیر بیندازد تا ستاره ها دیده نشوند و نماز مغرب را بقدرى به تاخیر بیندازد تا ستاره ها نمایان شوند (2)

پی نوشتها:

1- دومین نایب خاص امام زمان عجل الله تعالى فرجه در غیبت صغرى . او به سال 305 هجرى قمرى از دنیا رفت .
2- داستانهاى صاحبدلان ، ج 1، ص 131.

منبع: كتاب چهل داستان در باره نماز و نماز گزاران


نوشته شده در جمعه 2 دی 1390 11:22 ب.ظ
ارسال شده در: آیات و روایات نماز ،
دیدگاه ها : نظرات

نماز اوّل وقت وسط جنگ


ابن عباس مى دید كه حضرت على علیه السّلام گاهى در وسط جنگ به آسمان نگاه مى كند.
جلو آمد و پرسید: چرا به آسمان نگاه مى كنید؟
حضرت فرمود: براى
اینكه نماز اوّل وقت از دستم نرود.
گفت : الا ن شما در حال جنگ هستید. حضرت فرمود:
از نماز اوّل وقت نباید غفلت شود، حتّى در میدان جنگ (1)

پی نوشتها:

1- سفینة البحار، ج 2، ص 44

منبع: كتاب یكصد و چهارده نكته درباره نماز


نوشته شده در جمعه 2 دی 1390 09:21 ب.ظ
ارسال شده در: نماز اول وقت ،
دیدگاه ها : نظرات

اهل بیت و نماز

پیامبراكرم صلى الله علیه و آله در موارد متعدد به خصوص در سال آخر عمر شریفشان و از جمله در پایان خطبه غدیر خم بعد از آنكه به فرمان خداوند حضرت على علیه السلام را براى رهبرى بعد از خود نصب كرد فرمود: اى مردم من از میان شما مى روم ولى دو چیز گرانبها در میان شما مى گذارم ، یكى قرآن كه باید مورد استفاده شما قرار گیرد و دیگرى اهل بیت خودم را كه رهبران معصوم هستند، همان گونه كه در هر مسجدى گوشه اى را با كاشى كارى و لامپ و ساختن محراب به عنوان قبله معین مى كنند تا با قسمتهاى دیگر اشتباه نشود پیامبر اهل بیت را هم به عنوان صراط مستقیم معرفى كرد روزى پیامبر صلى الله علیه و آله عباى سیاه خویش را گشود و حضرت على علیه السلام ،فاطمه علیه السلام حسن علیه السلام حسین علیه السلام را زیر عبا قرار داد و فرمود:فقط اینها اهل بیت من هستند تا دیگران به نام اهل بیت رهبرى مردم را تصاحب نكنند و همان گونه كه دو خط آهن تا آخر مقصد از هم جدا نمى شوند،قرآن و اهل بیت به فرموده پیامبر صلى الله علیه و آله از هم جدا نمى شوند و همانگونه كه تحریف در قرآن راه ندارد ندارد انحراف و گناه در اهل بیت نیز راه ندارد (1)
پس از نزول آیه تطهیر پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله براى آنكه مقام و منزلت اهل بیت را به مسلمانان بشناساند در معرفى اهل بیت سخت اهتمام ورزید تا مسلمانان بدانند منظور از اهل بیت چه كسانى هستند و در آینده كسى به دروغ خود را از اهل بیت به حساب نیاورد،بدین جهت تا چندین ماه هر روز هنگامى كه براى اقامه نماز صبح از منزل خارج مى شدند،قبل از نماز صبح به در خانه على علیه السلام مى آمد و مى فرمود:
السلام علیكم یا اهل بیت انما یرید الله لیذهب عنكم الرجس ‍ البت و یطهر كم تطهیرا (2)
ترجمه : درود بر شما اهل بیت ، بدرستیكه خداوند خواسته است كه پلیدى را از شما خاندان نبوت دور كند و شما را پاك گرداند.


این رفتار رسول اكرم صلى الله علیه و آله در برابر دیدگان جمعى از اصحاب صورت مى گرفت و بسیارى از آنان كه شاهد این رفتار پیامبر صلى الله علیه و آله در معرفى اهل بیت بوده اند آنرا روایت كرده اند:
عبدالله بن عباس مى گوید:من مدت نه ماه شاهد این عمل رسول خدا صلى الله علیه و آله بودم .
هلال بن حارث كه بدست رسول خدا صلى الله علیه و آله آزاد شد گفته است من مدت هشت ماه كه من در مدینه بودم ،مراقب این عمل پیامبر صلى الله علیه و آله بودم  (3)
ابوزیره صحابى مدت هفت ماه كه در مدینه بوده است روایت كرده و انس بن مالك این مدت را شش ماه ذكر كرده است (4)
رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود:كسى كه نماز بخواند و در آن بر من و اهل بیتم صلوات نفرستد نمازش پذیرفته نمى شود (5)
كدام نماز اس كه سخنى از على اولاد علیه السلام در آن نیست ؟ كدام نماز است كه در آن تشهد نیست ؟ در تشهد یكى از واجباتش این است كه بگوییم ( اللهم صل على محمد وال محمد) این در متن عبادت ماست در كنار شهادتین درود بر این خاندان در متن عبادت است   (6)
مردى از امام زین العابدین علیه السلام پرسید چه چیزى سبب قبول شدن نماز است ؟ حضرت فرمود: ولایت دوستى و پیروى از ما و بیزارى از دشمنان  (7)

پی نوشتها:

1- كتاب همراه با نماز محسن قرآئتى ص 207
2- درالمنثور د رتفسیر آیه و امراهلك بالصلوة و مجمع الزوائد ج 9 ص 168
3- استعباب ج 2 ص 598 اسد الغابه ج 5 ص 174 و مجمع الزوائد
4- مجمع الزوائد ج 9ص 169
5- كنز العرفان فى فقه القران ج 1 ص 141
6- اسرار عبادت ص 261
7- بحار الانوار ج 84 ص 245

منبع: كتاب نماز راز دوست


نوشته شده در جمعه 2 دی 1390 02:16 ب.ظ
ارسال شده در: نماز پیامبر(ص) و ائمه ،
دیدگاه ها : نظرات

نماز در آئین زرتشت

مورخین تاریخ ظهور زرتشت را 6500 سال پیش از میلاد مسیح(علیه السلام)دانستهاند. برخى او را اهل بلخ مىدانند و بعضى او را اهل رى و برخى دیگر او را از تبار آذربایجان مىشمارند. در نحوه خلقت او مسائلى را نقل مىنمایند كه مشابه خلقت انبیاى الهى است امّا این اقوال چندان محكم و مستحكم نمىباشند.

در تاریخ منقول است كه تعالیم او یكتا پرستى بوده و مردم را به اهورامزداى یكتا دعوت مىنمود. سفارش او این بود: «حقیقت در جهان یكى است و آن یكتا پرستى است. در آن زمان در ایران دو گروه از مردم زندگى مىكردند دستهاى زندگى شهرى و به پرورش چهارپایان و زراعت مشغول بودند كه زرتشت از این گروه بود و گروه دیگر چادر نشین و صحرا گرد بودند(1). پیروان این آئین آداب و رسوم دینى خاصى داشتند كه مادر مقام بیان آن نیستیم. امّا آنچه كه براى ما اهمیت دارد وجود عمل عبادى نماز است در این كیش كه نحوه ایستادن به جهت خاص (قبله) و شرایط وضو و نماز بیان شده است.

قبله در آئین زرتشت

در كیش زرتشت، هنگام نماز خواندن تأكید شده است كه باید به جهت و سمت نور باشد از قبیل آفتاب، ماه، چراغ و آتش. زیرا آنان معتقدند كه نمىتوان براى خدا حدود وجهتى را معین نمود(2).

این عمل براى آنها یك امر بسیار معقول و منطقى به شمار مىآمد بخاطر اینكه آنان نور را تجلّى حقیقت و روشنایى را نمودارى از معنویت و طراوت روح دانسته كه انسان را به تجلیات انوار حقه الهى متوجه مىسازد بنابر این با توجه به این عقیده قبله زرتشتیان سمت و سوى مشخص و معیّنى نداشت بلكه هر جهتى كه نور وجود داشت همان سمت قبله آنان محسوب مىشد.

نحوه وضو ساختن پیروان زرتشت

در طریقه وضو گرفتن آنان دستها تا مچ و صورت تا بناگوش و بالاى پیشانى و نیز پاها تا قوزك را سه بار با آب تمیز شستشو مىدادند. و در صورت عدم دسترسى به آب یا به خاطر زخم دست و صورت و یا علل دیگر سه بار دست را برروى خاك پاك مىزنند و سپس به پشت دست و صورت مىكشند كه آن را تیمم مىگویند(3).

نماز پنجگانه در كیش زرتشت

در آئین زرتشت براى هر شبانه روز پنج وقت نماز و عبادت درنظر گرفته شد كه آن پنج وقت عبارتند از:

1 ـ هاون گاه (havangah) كه از برآمدن خورشید است تا نیمروز (ظهر).

2 ـ ریپت وین گاه (repithwingah) از هنگام ظهر است تا سه ساعت بعد از نیمروز.

3 ـ ازیرینگاه (oziringah) از ساعت سه بعد از ظهر تا اوّل شب و پیدا شدن ستاره.

4 ـ ایویس روتریم گاه (aiwisruthrimgah) از اوّل شب تا نیمه شب.

5 ـ اشهین گاه (ushinhingah) از نیمه شب است تا بر آمدن خورشید.

هر یك از این اوقات پنجگانه به اسم یكى از فرشتگان اختصاص دارد كه اسامى آنها آمده و لفظگاه در آخر هر یك به معنى وقت مىباشد(4).

پی نوشتها:

1 ـ ر. ك: تاریخ جامع ادیان، ص453 به بعد و تاریخ ادیان جهان، ج1 ص170.

2 ـ تاریخ ادیان جهان، ج1 ص182.

3 ـ تاریخ ادیان جهان، ج1 ص182.

4 ـ تاریخ ادیان جهان، ج1 ص180.

منبع: كتاب منبع: كتاب نقش نماز در شخصیت جوانان


نوشته شده در جمعه 2 دی 1390 09:15 ق.ظ
ارسال شده در: نماز در ادیان ،
دیدگاه ها : نظرات

گالری تصاویر

Sample image
Sample image
Sample image
Sample image

درباره وبلاگ


اِنَّنِی أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنِی وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِی من «الله» هستم؛ معبودی جز من نیست! مرا بپرست، و نماز را برای یاد من بپادار! قرآن كریم، سوره طه، آیه 14

نماز در کلام اهل بیت

آمار و ارقام

بازدید امروز :
بازدید دیروز :